Nové standardy pro technologii Single Pair Ethernet

28. 8. 2020

Single Pair Ethernet je jedním z aktuálních trendů pro přenos dat v průmyslovém prostředí. Společnost Phoenix Contact, je součástí skupiny firem, která podporuje novou společnou technologii Single Pair Ethernet (SPE), v jednotném designu v provedení IP20 a IP65/67 a má hlavní podíl na vývoji designu.

SPE 5


Účelem technologie Single Pair Ethernet není definovat nové, vyšší přenosové rychlosti nebo vzdálenosti, ale vytvořit rámec pro standardizaci požadavků na menší množství a objem kabeláže pro instalace v průmyslových aplikacích.
Datová kabeláž s jedním párem vodičů umožňuje přenos dat od 10 Mb/s do 1 Gb/s na vzdálenost až 1 000 metrů. To znamená, že Single Pair Ethernet je vhodný zvláště pro budování infrastruktury ve strojírenství, procesním inženýrství a také při automatizaci budov. Polní zařízení, senzory a akční členy lze snadno začlenit do stávajícího podnikového ethernetového prostředí. Není proto třeba dalších bran nebo rozhraní. Na rozdíl od standardních průmyslových sběrnic, proniká postupně Ethernet do všech úrovní automatizace. Je nákladově efektivnější než standardní průmyslové sběrnice. 
Vývoj technologie Single Pair Ethernet byl původně určen pro automobilový průmysl, kde je patrný trend směrem k vývoji stále menších a výkonnějších zařízení. Technologie zaměřené do budoucnost, jako jsou autonomní vozidla, vyžadují technologii připojení, která umožňuje vysokorychlostní přenos dat s požadavkem na velmi malou strukturální zástavbu. Z tohoto přístupu pak mohou těžit také další průmyslová odvětví.

SPE 4
Single Pair Ethernet znamená snížení objemu práce při samotné realizaci instalace a montáže. Ve srovnání se „čtyřpárovým“ Ethernetem je instalace jednodušší a vyžaduje mnohem menší nároky na prostor i hmotnost. V nových instalacích uživatelé šetří investice na vlastní pořízení a mohou navrhnout potřebné kabelové trasy tak, aby byly mnohem kompaktnější. Standardizovaný design konektorů je pak kompatibilní s kabeláží mnoha komunikačních zařízení, která sdílejí společnou linku a rozhraní. Uživatelé mohou totiž nadále využívat již existující kabeláž a připojovat současně až čtyři zařízení, místo jednoho. 
Single Pair Ethernet nabízí ideální přístup k posílení stávajících síťových struktur založených na Ethernetu, při zvýšení hustoty existujících připojovacích bodů.
Díky snadné instalaci, menším rozměrům, výraznému snížení hmotnosti a jednoduché technologii připojení je Single Pair Ethernet zajímavou alternativou pro široké využití v automatizaci, železnici, automatizaci budov a v mnoha dalších aplikacích.

[Tiskové materiály Phoenix Contact, s.r.o.]


Scroll to Top