Zvláštní cena ABB o nejlepší dílo k tématu robotiky

5. 10. 2020

Literární cena Karla Čapka má novou zvláštní cenu v souvislosti s robotikou. Československý fandom a skupina ABB v České republice se 2. října 2020 dohodly na spolupráci v tradiční literární soutěži o Cenu Karla Čapka. Novinkou bude udělení zvláštní ceny ABB za nejlepší dílo s tématem robotika. Výsledky literární soutěže, včetně zvláštní ceny ABB, budou vyhlášeny na konferenci (conu) FénixCon, která se koná v Brně 4. – 6. 12. 2020.

ABB se prestižní literární cenu rozhodla podpořit v rámci série projektů k letošnímu výročí 100 let od vzniku slova robot. Zaměřeny jsou na podporu umění, literární tvorby, vzdělání a veřejnou debatu o roli nejvyspělejších technologií v našem životě.
„Vítáme nejen samotnou podporu nové kategorie v rámci soutěže, ale i odborný přínos ABB pro diskusi s fanoušky sci-fi a fantasy v České republice,” ocenil spolupráci s ABB, která je předním světovým vývojářem sofistikovaných robotů, Zdeněk Rampas, jednatel sdružení Československý fandom.

O sdružení Československý fandom
Československý fandom je sdružení klubů přátel science fiction, které neformálně působí už od roku 1979, kdy vznikl první takový klub na MFF UK Praha. Ve svých prvních letech zajišťovalo sociální komunikaci fanoušků a příznivců science fiction a organizovalo vzájemnou výměnu samizdatů produkovaných SF kluby. V roce 1990 se toto fanouškovské SF hnutí legalizovalo jako občanské sdružení, následně přes dvacet let zaštiťovalo Akademii SF fantasy a hororu a dodnes od roku 1982 pořádá literární soutěž O cenu Karla Čapka, která se udílí na Československém národním conu tradičně nazývaném Parcon.

O projektu ABB Robot 100 let s námi
Skupina ABB v České republice zahájila podporu série projektů k výročí 100 let od vzniku slova robot. Tyto projekty jsou zaměřeny na podporu umění, literární tvorby, vzdělání a veřejnou debatu o roli nejvyspělejších technologií v našem životě.

Drama R.U.R. Karla Čapka totiž dalo světu mnohem více než jen slovo robot, a proto i ABB, které je vývojářem a výrobcem sofistikovaných robotů, podporuje svými roboty, know-how i financemi široké spektrum aktivit. Je partnerem festivalu filmů pro děti ve Zlíně, účastní se výstavy Robot2020 v brněnském Technickém muzeu nebo má zvláštní kategorii o robotice v rámci literární soutěže o Cenu Karla Čapka. Roboti ABB aktivně participují na tvorbě uměleckých děl ve veřejném prostoru. Federico Díaz s robotem letos dokončil pozoruhodnou plastiku na výdechu z tunelu Blanka na Praze 7 a další umělecké dílo opět s robotem ABB vytváří v rámci stavebního projektu na Bořislavce v Praze 6.

[Tiskové materiály ABB]


Scroll to Top